Het begint al te schemeren wanneer ik de laatste kilometers naar Hoeve in het Sterrebos in Empe rijd. Smalle wegen slingeren door het coulisselandschap, de lucht kleurt langzaam van oranje naar roze en de eerste flarden nevel trekken over de weilanden. Bomen veranderen in silhouetten. Ik rijd de oprit van Hoeve in het Sterrebos op en wandel naar de steltenberg, waar in huis Bernard het licht al gezellig brandt en het aangenaam warm is.
Het is buiten zo donker dat ik amper iets kan zien, behalve een gezellig verlichte Finse kota waar een vuurtje uitnodigend brandt. Schapenvachtjes liggen op de banken rond het vuur, het is een bijzonder plekje om samen te borrelen. Voor mij een warm welkom en een leuke eerste kennismaking met de eigenaren Peter en Inge. Nog maar net aangekomen en nu al aan het genieten met volle teugen, net als de eigenaren. Hoe mooi is dat!



Op ontdekking bij Hoeve in het Sterrebos
Na een nacht in complete stilte stap ik in de vroege morgen de steltenberg uit, goedemorgen gewenst door een specht die in het naastgelegen rustgebied zijn thuis heeft en door de drie Clun Forest schapen Aggie, Billie en Bennie. Het is hier niet alleen voor gasten van de huisjes een paradijs, vogels in alle soorten en maten kwetteren vrolijk rond en doen zich voor het raam van de woonkamer tegoed aan wintervoer. Koolmeesjes, roodborstjes, boomklevers; aan de hand van de vogelkaart op tafel leer ik tijdens mijn ontbijt (mogelijk om vooraf te reserveren) de mooiste vogels kennen. Genoeg entertainment hier! Kijk ook uit naar twee eekhoorntjes, die graag de walnoten uit de boom ‘roven’.
Met Peter en Inge maak ik een wandeling door de tuin van Hoeve in het Sterrebos. Langs de vijver waar de zeldzame knoflookpad een nieuw thuis heeft gekregen, de moestuin met in de zomer heerlijk geurende lavendel en door de biologische wijngaard waar druivensoorten als Johanitter, Cabernet Cortis en Souvignier Gris met liefde worden verzorgd door Peter. De eerste wijnen liggen op dit moment te rijpen in de ‘wijnkelder’. Hoe heerlijk om in de zomer een wijntje van eigen gaard te drinken op een van de mooie plekken in de tuin! Speciaal voor al die mooie plekjes in het groen staan er voor de gasten ‘leenstoelen’ klaar, die je op elk gewenst plekje kunt zetten om even te gaan zitten genieten.



Een ommetje op Landgoed Sterrebos
Wanneer je achter op het land van de hoeve door het poortje loopt, stap je Landgoed Sterrebos op waar Peter en Inge diverse ommetjes voor je hebben uitgezet. Begin je dag met een ommetje ‘Bos en Weide’, ‘Sterrebos’ of ‘Kleintje Bos’. De ommetjes zijn uit te breiden tot wandelingen van 8 en 13 kilometer, dwars door het bos, langs weides, beekjes en akkers. Prachtig! Tijdens deze langere wandelingen kom je ook over Landgoed Voorstonden en de Empese en Tondense Heide, natuurgebieden van Natuurmonumenten.



Duurzaam overnachten bij Hoeve in het Sterrebos
Langs de weg staat een uithangbord ter aankondiging van dit bijzondere plekje: B&B Eco-logies Hoeve in het Sterrebos. Omringd door natuur is het extra mooi dat Peter en Inge hun erf, de hoeve en de vakantiehuisjes duurzaam hebben verbouwd. Als voormalig energie adviseur (o.a.) weet Peter als geen ander hoe je duurzaam leeft en woont. De steltenberg (vakantiehuis Bernard voor vier personen) en het kleine boerderijtje (Resi voor twee personen) worden verwarmd door warmtepompen met vloerverwarming en door het gebruik van leem is een gezond binnenklimaat gerealiseerd. Inspirerend en een goed gevoel om te weten dat je hier duurzaam overnacht.



Ontdek het buitengebied tussen Zutphen, Brummen en Eerbeek
Op mijn vraag wat je als gast zeker gedaan moet hebben als je hier logeert, zegt Inge direct: ‘Zutphen zien, zo’n mooie en leuke stad’ terwijl Peter roept dat je hier zeker moet fietsen. Met Inge kan ik het niet anders dan eens zijn en voor het fietsen ga ik graag nog eens terug.
Ik besluit te gaan wandelen op de Empese en Tondense Heide, op een steenworp afstand van de hoeve. Mocht je wat langer blijven (doen!), neem dan zeker ook de tijd voor deze tips:
- Bezoek Hanzestad Zutphen, met een bijzonder aanbod aan winkels, een prachtig historisch centrum en de mogelijkheid om in de zomer met een fluisterbootje door de stad te varen
- Ga fietsen! De afwisselende landschappen in de omgeving lenen zich perfect voor een mooie fietstocht. Naar Brummen, met het pontje over naar Bronckhorst, richting de Veluwe of langs verschillende landgoederen zoals Landgoed Voorstonden.
- Wandel een van de eigen ommetjes
- Vind je Zutphen een leuke stad, bezoek dan ook het mooie Deventer.
- Ga wandelen op de Empese en Tondense heide, een rondje van 5 of 7,5 kilometer
- Zoek in de zomer een plekje in theetuin de Hommel
Laat je vooral ook inspireren door de tips van Peter en Inge, talrijk en leuk!
Enthousiast geworden?


